پر مصرف ترین نوع تیرآهن 2022

خرید تیرآهن یکی از مهمترین بخش های فرآیند ساخت و ساز است زیرا مستلزم هزینه های زیادی است و مقاومت سازه در برابر عوامل و فشارهای محیطی تا حد زیادی به کیفیت تیرآهن و نوع آن بستگی دارد. مقاومت تیرآهن به وزن، ابعاد، اندازه تیرآهن و نوع استاندارد ساخت آن بستگی دارد.

مواد یکی از عوامل تعیین کننده قیمت تیرآهن است. فولاد یکی از محصولات آهن و آلیاژها است. فولاد انواع مختلفی دارد و فولادهای ساختمانی معمولی یا فولادهای ساختمانی غیر آلیاژی (Structural Steels) در گروه فولادهای نرم با کربن کمتر از 0.25 درصد قرار می گیرند و این نوع فولادها دارای ویژگی هایی مانند شکل پذیری سرد، جوشکاری و برش دادن. بسیار عالی است، بسیاری از مقاطع فولاد ساختمانی را می توان از این نوع فولاد تولید کرد. از جمله ساخت لوله های ورق، موجدار، تیرآهن، زاویه و انواع لوله ها بدون عملیات حرارتی خاص امکان پذیر است.

نوع I تیرآهن از دو سطح افقی، معروف به فلنج یا لبه، تشکیل شده است که توسط یک جزء عمودی به هم متصل شده اند. شکل این فلنج ها به همراه جزء عمودی متصل کننده آنها مشابه سطح مقطع «I» یا «H» است.

تیرآهن I و H نسبت به سایر پروفیل های فلزی ساختمانی، به ویژه پروفیل های فولادی مستطیلی، ارزان تر و ارزان تر هستند. از طرفی می توان از این نوع تیرآهن به عنوان عناصر ساختاری مختلف استفاده کرد، به همین دلیل به آنها مقاطع عمومی می گویند. به عنوان مثال، این تیرآهن را می توان هم در تیرچه های سقفی و هم در ستون ها استفاده کرد.

در سال های اخیر سازه های لانه زنبوری تیرآهن و فولادی در ایران بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. لانه زنبوری تیرآهن یکی از رایج ترین عناصر کاربردی مورد استفاده در ساز است.این تیرآهن سبک وزن، استحکام بالا و بال در انحراف و مقاومت در برابر تنظیم مجدد تحت بارهای فشاری و کششی مختلف هستند و در بسیاری از کاربردها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

در ایران و سایر کشورهای اروپایی استاندارد محصول IPE را تعیین کرده اند که در گروه I است که بال ها را ثابت کرده است. در کشورهای چین و روسیه استاندارد تایید شده نوع دوم گروه I است که قابلیت تحمل وزن بال را دارد و به INP با متغیر بال معروف است. نوع سوم که در زیر به تفصیل به آن می پردازیم، محصول گروه H و INP است که دارای استحکام کششی قابل توجهی بال و بال است.

یکی از مهم ترین پارامترها در بلبرینگ های تیرآهن شرایط تولید و رعایت اصول استاندارد است. ساختمان ها باید اصولی مانند استفاده از رنگ های آنتی اکسیدان را رعایت کنند تا در طول زمان عمر مفید آنها کاهش پیدا نکند. در برخی سازه ها که بارهای بال وجود دارد، تیرآهنA به یکدیگر اضافه می شود یا از صفحات ضخیم برای تولید سازه ای استفاده می شود که بتواند بارهای موجود را تحمل کند که بسیار متداول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *